Tekrar Hayal Etmeye Cesaret Et

“Zevki ve mağlubiyeti bilen insanlara yaşadıkları başarısızlıklar, görkemli şeylere cesaret etmeyi, görkemli zaferler kazanmayı öğretir.”

Çocukken hiçbir hayalin büyük görünmediğini hatırlıyor musun? Bazılarımız ayda yürüyeceğimizi düşündü, bazıları Uzay Mekiğine birlikte binmeyi hayal etti, diğerleri ise büyük bir lig maçında kupa kazanmayı hayal etti. Her birimizin ortak bir özelliği var – hayalperesttiz. Hala bazı durumlarda hayalimize ulaşmak için inşa edilmediğimizi fark edemedik. Lise yıllarında boyum küçük olduğu için basketbol oynayamayacağımı anlamıştım.

Sonunda hayallerimizin ölmesine izin vermeye karar verdim. İnsanlar bize istediğimiz şeyleri yapamayacağımızı söylemeye başlar. Biz başkalarının olumsuzluklarını dinlemek yerine kendi olumlu düşünce ve çalışmalarımıza öncelik tanımalıyız. Başarmak İmkansızdı. Sorunlu insanlar hayallerinin peşinden koşmazlar. Yerleşin, bir iş bulun, güvenilir olun. İşe iyi bakın, her denileni yapın…

Buna ne dendiğini biliyor musunuz? Zırva!

Tekrar hayal etme zamanı!

Neden? İşte birkaç nedeni sizlerle paylaşalım.

Pişmanlıktan kaçınmak. Gerçekler var ve bir gün hepimiz hayatımızın tarihine bakarak ölüm yatağımızda yatarız. Kuşkusuz ne yapmamızı veya başarıp başaramadıklarımızı düşüneceğiz. Ne olabileceğinden, ne olması gerektiğinden pişman olmak istemiyorsanız. Bu yüzden bugün hayallerinizi sürdürmeye karar vermelisiniz.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak. Şimdiye kadar gerçekleşen tüm büyük başarılar, rüya gören bir kişi ile başladı. Birisi muhalifleri reddetti ve kendi kendine, “Bu yapılabilir, ben yapacak olan benim” dedi. Ve birçok durumda dünyayı daha iyiye doğru değiştirdiler. Sadece Peygamberler ve Evliyalar da değil. Hiç duymadığımız, her gün dünya çapında insanlara yardım eden irili ufaklı şeyleri başlatan maddi manevi tüm insanları düşünün.

Dünyanın senin gibi insanlara harika bir şey hayal etmesini ve sonra tüm kalbinin peşinden gitmesini istiyor. Belki de iyi niyetlerle başlayan, normal başarısız ve etkisiz yerleşmiş bir işletmeye, okula veya kuruluşa ait olursunuz. Hayal ederlerse insanlara gerçekten nasıl yardımcı olabileceklerini hatırlatın! Hayal ederseniz başaracağınızı hatırlayın…

Kişisel ve ailevi tatmin. Hayallerimizi takip etmeyi bıraktığımızda olan şeylerden biri, küçük bir parçamızın ölmesi ve sadece hayatımızın bu alanında olsa cesaretimiz kırılıyor. Rüyalarınızı hızlandırmak ve sürdürmek, herkesin kapasitesine sahip olduğu tutku ve gayreti yeniden canlandırır ve tatmin olma deneyimini yaşatır. Bir amaca sahip olmak, hedefi her zaman hatırlamak sizi daima başarıya götürmek için faydalı olacaktır.

Bir miras bırakın.

Çocuklarınız sizi nasıl hatırlayacak? Hayatın sunduğu her şeyi arayan biri olarak, hediyelerinizi ve yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanarak, aileye yaşam için bir lezzetle liderlik etmek ya da olabilecek aşırı kilolu bir obez olarak mı? Çocuklarımızın hayal ettiğimizi görmesi gerekir; daha iyi bir şey ararız. Onlar da aynısını yapacak!

Peki nereden başlayalım? İşte bazı fikirler:

Hayalinizle yeniden bağlantı kurun. Hayal kurmanıza izin vermek için biraz zaman ayırın. Statükoyu yaşamak için arka plana ne koydunuz? Yapabileceğin ve izleyeceğin bir ya da iki rüyaya yerleşmen, bu sadece sizi daha da caydırır.

Yapacağına karar ver. Bu temel gibi görünebilir, ancak birçok insan hayallerine asla tam olarak karar vermez ve taahhüt etmez. Sadece düşünmeye devam ederler.

Başkalarına bunu yapacağınızı söyleyin. Bu sizi hayal ettiğiniz şeyle ilgili olarak kayda geçirir. Sizi hesap verebilir yapar. Utançtan kaçınmaktan başka bir sebep yoksa bunu yapmanıza yardımcı olacaktır!

Adım adım bir plan geliştirin. Bu kesinlikle şart. Oturup birkaç şey yazmalısınız:

Bir zaman çizelgesi lazım mesela… Ne kadar sürecek?

Eylem adımları. Ne yapacağınızı ve ne zaman yapacağınızı…

Çekmeniz gereken kaynaklar. Ne alacak? Yardım veya tavsiye için kimlerin yer alması gerekecek?

Bir değerlendirme aracı. İlerleyip ilerlemediğinizi zaman zaman değerlendirmeniz gerekir.

Bir kutlama. Evet, işiniz bittiğinde kutlamak için ne yapacağınızı önceden planlamış olmalısınız. Ödül büyük olsa sizin için daha ulaşmak için iyi bir neden olabilir!

Bundan daha iyi bir zaman olmadığını bilin ve bugün hayalinize başlamak için biraz zaman ayırın. Eylem planını takip edin ve dağın tepesi için manzaralarınızı ayarlayın! Başardığın için mutlu olacaksın!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.