Hayat Kolay Olacaktı – ZOR İnsanlar olmasaydı

Devam et, sorun değil. Kabul et! Eğer kaçınamayacağımız bu az (veya çok) zor insanla uğraşmak zorunda kalmazsak hayatın çok daha kolay olacağını hepimiz biliyoruz değil mi? Sanırım kimden bahsettiğimi biliyorsunuz.

İyi olmayan, kaba, iğrenç, somurtkan ve ilgisiz alışkanlıkları nedeniyle ihtiyacınız olan, istediğiniz veya hak ettiğiniz bir şeyden vazgeçmektir. Evet, “alışkanlıklar” demek istiyorum. Oyunlarını oynamaktan sıkıldıysanız, kendinize iyi bir göz atarak hayatınızın kontrolünü elinize alın! Onları değiştiremezsiniz, ancak yaptıklarınızı ve etrafınızdaki davranışlarınızı ve sonuçta hayatınızı nasıl etkilediğini değiştirebilirsiniz.

İyi Haber ve Kötü Haber

Zor insanlar eğitildiler ve çocukluklarından beri yaptıkları gibi davranmaları öğretildi. Aslında, tüm yaşamları boyunca olumsuz davranışları nedeniyle ödüllendirildiler. Zor davranışlar onlarda çocukluk olarak belirtildi ve daha da önemlisi, onlar yetişkin oldukları halde hala zor davranışlar devam ediyor.

Çoğumuzun sevme ve sevilme kapasitesi ve arzusu ile doğduğumuza inanıyorum. Büyüdükçe, sözlü ve görsel ipuçlarına cevap vermeyi öğreniriz ve istediğimiz olumlu yanıtları almak için davranışlarımızı ayarlamaya başlarız. Ebeveynlerini manipüle edebilen çocuklar yakında güç duygularının keyfini çıkarmayı ve başkaları üzerinde kontrol etmeyi öğrenir.

Hayat oyunu temelde “ihtiyaçlarımızı karşılama” ile ilgilidir. Ve kesinlikle bir rol oynuyorsun! Zor insanları ihtiyaçlarını karşılayarak ödüllendiriyoruz. Bunu düşün. Birinin davranışı sürekli olarak size karşı uygunsuz veya kabul edilemez ise, kendinize herhangi bir şekilde olumsuz davranışlarını ödüllendirip ödüllendirmediğinizi sorun.

Örneğin, Hasan;

Hasan basketbol oynamak istediğinden her bahsettiğinde üzülür. İki saatlik bir konferansla yüzleşmek yerine genellikle evde kalmayı kolaylaştırır. Ancak bir gün sinirlenir ve onu asla anlamayan biri olmakla suçlar. 

Mehmet ise cevap vermek yerine duygularını incitir, ayağa kalkar ve ona sessizce davranır. Hasan soğuk omzundan yararlanıyor ve birkaç saat basketbol oynuyor!

Sibel aynı ödülü yeni okulunda kazanır. Birkaç çocuk onunla konuşurdu ve bazıları onunla dalga geçiyordu. Teneffüs sırasında kalmasını istedi, ama öğretmen hayır dedi. Sonunda kavgaya başladılar ve başka bir kızı aşağıya doğru iter. Öğretmen Sibel’e dövüşün kurallara aykırı olduğunu ve sorun çıkarmamasını söyler. 

Sibel ne öğrendi? Öğretmene saygılı bir şekilde sorun, istediğinizi elde edemezsiniz.

Başka bir kişiye her cevap verdiğimizde üç seçeneğimiz vardır:

  • 1. Olumlu olun; 
  • 2. Olumsuz olun;
  • 3. Bunlardan kaçının

veya görmezden gelin. Zor insanlar kaçınmayı olumlu bir tepki olarak görür. Kabul edilemez, uygunsuz davranışları görmezden geldiğimizde, genellikle tekrar olur çünkü kaçınma durumumuz zor kişiye davranışlarını kabul etmek istediğimizi söyler.

Gerçekten Ne İstiyorlar?

Zor insanlar kendi şeylerini, kendi zamanlarında, kendi yollarıyla, müdahale etmeden yapmak isterler. Ayrıca, bunun gerçekleşmesini sağlamak için çevrelerindeki herkesin işbirliği yapmasını, hatta çok fazla çalışmasını beklerler. Ve bu beklentiler hakkında mantıksız bir şey görmüyorlar. Deneyimlerinde, eylemlerinin uygunsuz olduğuna dair sinyal verecek çok az şey var. Ayrıca alışkanlıklarını değiştirmek için çok az istekleri veya motivasyonları da vardır.

Bu konuda ne yapabilirim?

Zor insanlardan çok şey öğreniyoruz. Davranışlarını ve tutumlarını “yaşamın bir parçası” olarak tolere ediyoruz. Duygularımızı saklıyoruz ve sözlerimizi yutuyoruz. Karşılığında hiçbir şey almasak bile taviz veriyoruz. 50/50 yerine 90/10 olduğunda bile taviz veriyoruz. Hatta “Belki de benim” diyerek başkalarıyla ilişki kurma ve iletişim kurma yeteneğimizi sorgulayabiliriz.

Zor insanları değiştiremeyeceğimiz için, yalnızca kendimizi ve davranışlarına karşı tepkilerimizi değiştirebiliriz. İşbirliğimize ve yolumuza ulaşmak için bizi sindirmek, kontrol etmek ve tekrar tekrar manipüle etmek için iznimize ihtiyaçları var. Çoğu ilişkide, kendimize davranmamıza izin verdiğimiz gibi davranılır.

İyi haber şu ki, kısmen sorumlu olduğumuz için, saygılı davrandığınızla ilişkiler oluşturmak ve sürdürmek için yapabileceğimiz bir şey var. Harika bir haber! Kendimize ve kendi davranışlarımızda ve re-aksiyonlarımızda yapabileceğimiz değişikliklere odaklanarak, bugün diğer insanların bize nasıl davrandıklarını kontrol etmeye başlayabiliriz!

Harekete geç!

Hayatınızdaki iki zor insanı düşünün.
Bu zor insanların davranışlarını tanımlayın.
Kendinize bu zor insanları ödüllendirip ödeyemeyeceğinizi sorun.
Sizi zor kişi olarak tanımlarlar mıydı? Eğer öyleyse, ne derlerdi?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.