Einstein’ın Başarı Formülü Neydi?

Albert Einstein’ın başarı için bir formülü vardı. Buna inanabiliyor musun? Tüm zamanların en büyük zihinlerinden biri, başarı için bir matematik formülü geliştirdi! Bunu dikkatlice okumanızı öneriyorum – bu şimdiye kadar göreceğiniz en önemli matematik denklemi olabilir.

Einstein, “A başarıya eşitse, formül şu şekildedir: A = X + Y + Z.
X işe yarıyor.
Y oyun oynuyor.
Z ağzınızı kapalı tutuyor.”

Einstein hiç şüphesiz mükemmel bir mizah anlayışına sahipti. Bu denklemdeki 3 değişkene bakalım. Bunlar:
1. İş
2. Oyun
3. Ağzınızı kapalı tutun!

1. İş: Albert Einstein muazzam bir çalışma etiğine sahipti ve bu nedenle son zamanlarda topluma ve modern bilime daha fazla vakit ayırdı.

2. Oyun: Einstein, günde 24 saat çalışmadı ve eğlence ve rahatlama için zaman ayırdı. Onun eğlence fikri sizinkinden farklı olabilir, ama bu oyun oynamadığı anlamına gelmez.

3. Ağzınızı kapalı tutma: Son olarak, başarı formülünün en sevdiğim kısmı ağzınızı kapalı tutmaktır. Gerçekten en az konuşan kişinin en çok şey söylediğine inanıyorum. Bir arkadaşım çıktığı kadının çok fazla konuştuğundan şikayet ediyor. Ancak sorun çok fazla konuşması değil, basitçe konuşamayacağı için rahatsız olduğu gerçeğidir. Şimdi bunun genel bir erkek ve kadın ifadesi olmadığını söyleyeyim. Tanıdığım belirli bir kişiden bahsediyorum. Arzusu sürekli konuşmak ve çok konuşmayı sevdiği için her yerde konuşacak. Eğer yeterince konuşmasına izin verirseniz, aynı şeyi üç kez tekrar eder ve sonra kendisiyle çelişir. Arzuları duymak değil duyulmaktır.

Öte yandan Albert Einstein’ın kanıtlayacak hiçbir şeyi yoktu. Tanıştığı herkesle konuşmak ve IQ’sunu göstermek için başlarının üstünde konuşmak onun için önemli değildi. Bunun yerine sessizlik ve yalnızlığın değerini öğrendi.

Zihin setinizi konuşmacı olmaktan dinleyiciye kaydırın. Başkalarıyla ilgilenerek beş dakikada daha fazla arkadaş edinebileceğiniz söylendi ve beş yıl içinde başkalarının sizinle ilgilenmesini sağlamaya çalışabileceğinizden daha fazla! Başkalarıyla nasıl ilgileniyorsunuz? Soru sor ve sonra ağzını kapalı tut!

Dale Carnegie, Nasıl Dost Kazanılır ve İnsanları Etkiledi başlıklı en çok satan bir kitap yazdı. Bu kitabın temel dayanaklarından biri, herkesin en sevdiği konunun aslında kendileri olması ve kulaklarına en tatlı sesin kendi adının sesi olmasıdır. Einstein bunu biliyordu ve konuşacakları yerleri seçerek başkalarını etkileyebileceğini ve dinleme nezaketini genişleterek başkalarını doğrulayabileceğini fark etti.

Peki bizim elimizde aynı etki ve yetki neden olmasın…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.