Beyniniz En Muazzam Bilgisayar

Hiç bir odaya girip oraya ne için gittiğini hatırlayamadın mı?

Hiç potansiyel bir müşterinin elini kavradınız ve daha sonra el sıkışma bozulduğunda, isim hafızanızdan kaybolmuş gibi oldu mu? Elini bıraktığınızda uzaklaşırken onlarla paylaşmanız gereken önemli bir noktayı hatırladınız mı?

Tabii ki… hepimizde var. Ancak, size harika haberlerimiz var. Hafızanız düşündüğünüz kadar kötü değil. Son zamanlarda, bir radyo istasyonunda misafir oldum. Disk jokey bir kağıda 50 haneli bir sayı yazdı ve dinleyicisine okudu ve üç dakikalık bir şarkı çaldı.

Dinleyiciler şarkıdan zevk aldıkça 50 haneli sayıyı ezberledim. Şarkı bittiğinde yayına geri döndük ve ona kağıdı verdim. Sonra numarayı ileri söylemeye devam ettim ve sonra geri söyledim. Disk jokey bana tamamen güvensizlikle baktı ve ‘İnanılmazsın!‘ Dedi. Doğrudan gözlerinin içine baktım ve ‘Biliyorsun… haklısın!‘ Dedim. Dedim ki, ‘Şimdiye kadar oluşturulan en büyük bilgisayar Dell veya Apple’dan gelmiyor. Şimdiye kadar oluşturulan en büyük bilgisayar, bir bilgisayar fabrikasının montaj hattına oturmuyor. Bunun yerine, sen ve ben şimdiye kadar oluşturulan en büyük bilgisayarlarız. Ve evet… haklısın. İnanılmazım… ama sen de öyle.


İnsan hafızası bir veya daha fazla 100 basamaklı bir sayı duyabilir ve sonra ileri ve geri tekrarlayabilir; Tiyatro oyunlarını kelime kelime ezberleme veya son 100 yıldır herhangi bir spor oyuncusunun istatistiklerini ezberleme yeteneğine sahiptir ve insan hafızası 20 dakikada 100 kişiyle tanışma ve her ismi hatırlama yeteneğine sahiptir!

Şimdi soru şu, bunları yapıyor musunuz? Değilse, bunun nedeni sadece eğitim görmemenizdir. İki bin yıl önce Simonedes adında bir Yunanlı, ‘Loci’ adlı bir hafıza yöntemi geliştirdi. Bu yöntemle Simonedes evindeki yerleri numaralandırdı. Kapıda başladı ve daha sonra mantıksal olarak evinin etrafında ilerledi. Bu öğeleri zihinsel olarak o kadar çok kez gözden geçirdi ki, eğer ona 25 numarasının ne olduğunu sorarsanız, o anda o numaranın hangi mobilyaya karşılık geldiğini anında söyleyebilirdi.

Bu 25 nesne aslında Simonedes’in zihinsel dosyalarıydı. Sonra hatırlamak istediği eşyaların bir listesi olsaydı bunları zihinsel olarak evindeki bu nesnelere yerleştirirdi. Diyelim ki notlar olmadan konuşma yapmak isteyen bir profesyonelsiniz. Önemli noktaları resimlere dönüştürün ve ardından ‘Zihin Odalarınıza’ yerleştirin. Konuşmanız istendiğinde, zihin odalarınızda ve zihin arşivinizde gezinin ve konuşmanızı not olmadan saatlerce hata günlerce yapabilirsiniz.

Misal, Antalya’ da ev inşaatçıları konferansında bir saatlik açılış konuşması yapacaksınız. Bir gece önce konuşmanızı yazdınız. Yapmak istediğiniz ilk şey Arkadaşları Nasıl Kazanabilirim olmalı. Bunun için etkileyecek bir olay, fıkra, araştırma bulup zihin odanızın kapısına asın. Hatırlamak istediğiniz her şeyi basitçe bir resme dönüştürün, zihin dosyalarınıza yerleştirin ve şaşıracaksınız nasıl kolay ve uzun süreli hatırladığınıza! SİZ şimdiye kadar oluşturulan en büyük bilgisayarsınız!

Unutmayın ki siz çok değerlisiniz ve paha biçilmezsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.